crescatorul de oi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de oi

forum destinat crescatorilor de oi din romania
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare




 

 TURCANA IN PERICOL

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
luurcs

luurcs


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2009

TURCANA IN PERICOL Empty
MesajSubiect: TURCANA IN PERICOL   TURCANA IN PERICOL EmptyDum Feb 15, 2009 3:02 am

LA FEL CA SI OAIA DORPER,SI TURCANA ESTE AMENINTATA CU DISPARITIA(NU PREA CURAND),DATORITA UE,CARE NU NE PERMITE SA EXPORTAM CARNEA ,DINTR-UN MOTIV PE CARE,PERSONAL NU AM SA-L INTELEG NICIODATA.DEJA S-AU NASCUT PRIMII MIEI (IN 2008),IN ZONA SIBIULUI,DIN OI TURCANE SI BERBECI CAP NEGRU,IMPORTATI DIN GERMANIA.CRESCATORII SPUN CUM CA MIEII REZULTATI SE DEZVOLTA MAI REPEDE,CANTITATEA DE GRASIME(SEU) ESTE MAI MICA.
IATA PRODUSUL REZULTAT(DUPA PAREREA MEA O "CORCITURA" CARE VA FACE CA POPULATIA DE TURCANA SA DISPARA)[img]TURCANA IN PERICOL Poza0010014951112039201gx8[/img]
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 57
Localizare : romania
Data de inscriere : 08/02/2009

TURCANA IN PERICOL Empty
MesajSubiect: ai dreptate   TURCANA IN PERICOL EmptyDum Feb 15, 2009 8:25 pm

si eu sunt de aceasi cumvins de treaba asta. si este pacat. eu zic rase pure ar trebuia prtejati sa mai vada si generati dupa noi ceva original. si pe langa asta hibridizarea si cresterea intensiva si manipularea genetica este cauza a multeor boli care tot apar.
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
luurcs

luurcs


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2009

TURCANA IN PERICOL Empty
MesajSubiect: populatiile autohtone   TURCANA IN PERICOL EmptyDum Feb 15, 2009 9:14 pm

de exemplu nici rasa tigaie,crescuta la scdcoc reghin,nu mai este rasa pura de alta data.populatia actuala de la reghin provine dintr-o turma de oi achizitionata din sectorul particular din orasul baraolt-covasna.aceasta turma a fost infuzata cu rasa germana cu capul negru in 1994(aceeasi rasa care a fost incrucisata si cu turcana),folosindu-se la reproductie patru berbeci cu capul negru.
se estimeaza ca in prezent dupa 2 generatii de izolare reproductiva populatia tigaie de la reghin se aseamana genetic 10-12% cu rasa germana si 88-90% cu tigaia de baraolt.
se mai poate numi aceasta rasa crescuta la reghin TIGAIE?
puteau foarte bine sa incruciseze turma de la covasna cu alti berbeci de tigaie din alta zona a tarii,sau cu berbeci de tigaie din turcia.evitau astfel si problemele care apareau datorita consangvinizarii,si mentineau si rasa aproape pura.
Sus In jos
Continut sponsorizat





TURCANA IN PERICOL Empty
MesajSubiect: Re: TURCANA IN PERICOL   TURCANA IN PERICOL Empty

Sus In jos
 
TURCANA IN PERICOL
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» RASA TURCANA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de oi :: rase de oi romanesti :: turcana-
Mergi direct la: