crescatorul de oi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crescatorul de oi

forum destinat crescatorilor de oi din romania
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare




 

 sunt destul de nou si am o rugaminte

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 57
Localizare : romania
Data de inscriere : 08/02/2009

sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: sunt destul de nou si am o rugaminte   sunt destul de nou si am o rugaminte EmptySam Feb 28, 2009 1:52 am

cine ma pot ajuta cu un plan de tratament pentru oi.
ceva in genul ce sa administrezi in care luna (prevenitv), deparazitare, etc
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
luurcs

luurcs


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2009

sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: TRATAMENT OVINE   sunt destul de nou si am o rugaminte EmptySam Feb 28, 2009 5:48 pm

EU,CAND AM AVUT OI,LE ADMINISTRAM EVOMEC(LICHID) TOAMNA ,CAND LE ADUCEAM ACASA DEFINITIV DE LA PASUNE.ALT TRATAMENT NU LE FACEAM SI NU AM AVUT PROBLEME CU ELE.DAR,AM SA CAUT ,DACA GASESC,UN TRATAMENT DE PREVENIRE ANUAL
Sus In jos
luurcs

luurcs


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2009

sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: tratamente   sunt destul de nou si am o rugaminte EmptySam Feb 28, 2009 7:56 pm

In cartile de specialitate pe care le detin,nu am gasit nimic in legatura cu tratamentele.In afara de evomec(care se utilizeaza dupa sfatul farmacistului sau veterinarului),se mai practica si baile impotriva parazitilor pielii.Trebuie consultat farmacistul in ce perioada se administreaza tratamentul cu evomec si in ce perioada se fac baile(la 2 saptamani dupa tuns,animalele nu trebuie sa alapteze,nu trebuie sa fie gestante,temperatura mediului nu trebuie sa fie prea ridicata,nici vreme umeda,etc.).Personal,din ce i-mi aduc aminte am aplicat tratament cu evomec lichid toamna,cand au intrat in stabulatie,si primavara ,inainte de a iesi la pasune(cel mai bine consulti farmacistul sau veterinarul).De alte tratamente pentru prevenirea bolilor,personal,nu stiu.
Sus In jos
luurcs

luurcs


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2009

sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: ivomec   sunt destul de nou si am o rugaminte EmptySam Feb 28, 2009 7:59 pm

scuze pentru greseala;medicamentul mentionat mai sus se numeste IVOMEC
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 39
Varsta : 57
Localizare : romania
Data de inscriere : 08/02/2009

sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: nici eu nu am gasit mai multe   sunt destul de nou si am o rugaminte EmptySam Feb 28, 2009 8:38 pm

deaia am intebat pentru nici eu nu am gasit mai multe despre tratamente
Sus In jos
http://www.crescatorul.com
luurcs

luurcs


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2009

sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: VALBAZEN   sunt destul de nou si am o rugaminte EmptySam Feb 28, 2009 9:05 pm

DIN CEEA CE STIU EU DE LA CIOBANII MAI BATRANI,TRATAMENTELE SE APLICA PENTRU PARAZITI EXTERNI SI INTERNI.DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE CRED CA BAIA PT.PARAZITI EXTERNI SI MEDICAMENTELE PT. CEI INTERNI(IVOMEC,VALBAZEN ETC)SUNT SUFICIENTE,DACA SUNT APLICATE IN PERIOADELE INDICATE .
Sus In jos
luurcs

luurcs


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 42
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2009

sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: BOLI DE IARNA   sunt destul de nou si am o rugaminte EmptySam Feb 28, 2009 10:35 pm

Sus In jos
Continut sponsorizat





sunt destul de nou si am o rugaminte Empty
MesajSubiect: Re: sunt destul de nou si am o rugaminte   sunt destul de nou si am o rugaminte Empty

Sus In jos
 
sunt destul de nou si am o rugaminte
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» FORUM OVINE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
crescatorul de oi :: despre oi in general :: boli si tratamente-
Mergi direct la: